We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01018ET3ECT215T-W22 is a W22 Premium Efficiency three-phase motor rated for 10 HP at 1800 RPM. This NEMA Premium (IE3) TEFC motor features a 215T cast iron frame, 208-230/460V dual voltage, and is designed for cooling tower (CT) applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, IP55 enclosure, and meets IEEE 841 severe duty standards with inverter duty capability for VFD use.
MODEL 01018ET3ECT215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,331.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 27. 4-24. 8/12. 4 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 11. 3/5. 65 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 27. 4-24. 8/12. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL530R5W |
| Brand | MRO Supply |
| Model | N0319-B-10-SS |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more