We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 03018AT3ECT286T-W22 is a 30 HP, 1800 RPM, three-phase motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure, a 286T cast iron frame, and a 208-230/460V dual voltage rating. The W22 product line construction includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and IP55 protection for severe duty operation in demanding environments.
MODEL 03018AT3ECT286T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,453.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
284/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 26. 0/13. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | D102319 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more