We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 03089EP3PCT324VF1-W2 is a two-speed, three-phase TEFC motor rated for cooling tower applications. This 30/7.5 HP motor operates at 1800/900 RPM with a 200V, 60Hz power supply. It features a 324T NEMA frame, cast iron construction, and is designed for severe duty environments. The motor includes a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for use with variable frequency drives.
MODEL 03089EP3PCT324VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,205.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
30/7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 30/7.5 HP |
|---|---|
| kW | 22/5.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 85.5 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 579 lbs |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | FA77 DRN100L4 SO # 890017039.05.05.001 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5V3150 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC21G13/64 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 40MPV-G150 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more