We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 05012ET3ECT365T-W22 is a 50HP, 1200RPM, three-phase motor with a 365T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This NEMA Premium (IE3) efficiency W22 severe duty motor features cast iron construction, 208-230/460V dual voltage, and is designed for cooling tower applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and meets IEEE 841 vibration standards for reliable operation in demanding environments.
MODEL 05012ET3ECT365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,566.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 220 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 127-115/57. 4 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 40. 0/20. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 127-115/57. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | D102293 |
| Brand | Bondhus |
| Model | 16708 |
| Brand | PIP |
| Model | 715SNFFB/XXL |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5998538 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more