We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor IDDRPM404006R1 is a 400 HP, 1175/2000 RPM three-phase inverter duty motor with a Drip-Proof Guarded Forced Ventilated (DPG-FV) enclosure and RL4034 frame. Designed for variable-speed process control and constant torque applications, this motor operates on 460V at 60 Hz. It features a 1.00 service factor, Class H insulation, and is part of the RPM AC Inverter Duty laminated frame line for demanding industrial use.
MODEL IDDRPM404006R1
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$68,919.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Base Speed
1200 RPM
Duty Rating
CONT
Enclosure
DPFV
Frame
RL4034
Frame Material
Exposed Laminations
HP
400
Hz
40
Insulation Class
H
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2230
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
48.62 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1
Shaft Diameter
3.624IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Synchronous RPM
1200
Voltage
460
| Enclosure | DP |
| Frame | RL4034 |
| Frame Material | Exposed Laminations |
| Frequency | 40 Hz |
| Output @ Frequency | 400.000 @ 40 HZ 400.000 HP @ 40 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200 RPM @ 40 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 40 HZ 460 V @ 40 HZ |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 460.000 A @ 460.0 V |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure Modification | FORCE VENT |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 460.0 a |
| Frame Prefix | RL |
| Heater Indicator | No Heater |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Overall Length | 48.62 IN |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 3.624 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1175 rpm |
| Motor Standards | NEMA |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | Normally Closed Thermostat |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read more| Brand | Bondhus |
| Model | 44627 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/