We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG .7512ET3WAL90S is a 0.75 HP (0.55 kW), 1200 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It features a 90S IEC metric frame constructed from aluminum, offering a lightweight design suitable for general-purpose applications. The motor operates on a wide voltage range of 460/220-240/380-415V at 50/60 Hz and includes a 1.15 service factor, Class F insulation, and ball bearings for reliable performance.
MODEL .7512ET3WAL90S
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$314.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
90S/L
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 49 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 90S/L |
| RPM | 1155 |
| Full Load Amps | 1. 68 A |
| Efficiency (100%) | 82. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 68 |
| Insulation | F |
| Noise | 49 dB(A) |
| No load current | 1. 23 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 90S/L |
| Full Load Amps | 1. 68 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Turck |
| Model | NI8-M12-AP6X-H1141 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more