We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG E00212EP3YAL112MF3 is a 2.2 kW (3 HP equivalent) three-phase IEC metric motor with a 1000 RPM synchronous speed and a 112M frame. This totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor features an aluminum housing, NEMA Premium (IE3) efficiency, and is rated for 380-415V 50Hz operation. It is designed for general-purpose industrial applications requiring a compact, efficient, and durable motor solution.
MODEL E00212EP3YAL112MF3
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$899.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
112M
HP
3
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 3 HP |
|---|---|
| kW | 2.2 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 112 M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 5.23 |
| Fl Efficiency | 82.4% |
| 'C Dimension | 15.472 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 76.5 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-4070 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 1502-32-32-SS |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 2213-05-04-B |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 5000-02-02-SS |
| Brand | WEG |
| Model | SSW07SP-10946686 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more