We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00158ET3W90L-W22 is a 1.5HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 90L IEC metric frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This NEMA Premium (IE3) efficiency W22 platform motor operates on 460/220-240/380-415V 60/50Hz power. It features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00158ET3W90L-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$497.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
90L
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
220/240/380/415/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 90 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 90L |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 2. 79 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 49 dB(A) |
| No load current | 1. 68 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 90L |
| Full Load Amps | 2. 79 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 6506-06-04 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6400-06-04-O-SS |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | NATE2-18-56CB |
| Brand | MRO Supply |
| Model | FS6500-10-10-FG |
| Brand | Drillco |
| Model | 420A236 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more