We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG E01812EP3Y200LF3-W22 is a 18.5 kW (25 HP equivalent) three-phase TEFC motor with a 1000 RPM synchronous speed, designed for 380-415V 50Hz power systems. This IEC metric motor features a 200L cast iron frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a true IP55 enclosure for protection against dust and water jets. It is constructed with Class F insulation, ball bearings, and is suitable for inverter duty applications with proper drive setup.
MODEL E01812EP3Y200LF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,724.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
25
Hz
50
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 25 HP |
|---|---|
| kW | 18.5 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 200 L |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 35.2 |
| Fl Efficiency | 91.3% |
| 'C Dimension | 30.197 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 472 lbs |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 5406-16-06-SS |
| Brand | Drillco |
| Model | 445E136 |
| Brand | Rollway |
| Model | 22314 MB C3 W33 |
| Brand | Bridgeport |
| Model | 1081 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 9 X 75 RE |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 3301-61-24-24 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 2403-03-03-SS |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more