We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG E03036EP3Y200LF3-W22 is a 30 horsepower, 3000 RPM, three-phase TEFC motor designed for 380-415V 50Hz operation. This IEC metric motor features a 200L cast iron frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a true IP55 enclosure for protection against dust and moisture. It is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and includes Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL E03036EP3Y200LF3-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,717.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
40
Hz
50
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 40 HP |
|---|---|
| kW | 30 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 200 L |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 52.2 |
| Fl Efficiency | 93.0% |
| 'C Dimension | 30.197 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 498 lbs |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more