We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01518OP3E254JP is a 15 horsepower, 1800 RPM, three-phase motor with an Open Drip Proof (ODP) enclosure and High Efficiency EPAct rating. This close-coupled pump motor features a 254JP frame, operates on 208-230/460V at 60Hz, and is designed for demanding pumping applications. It is constructed with a cast iron frame and features Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL 01518OP3E254JP
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,006.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
254JP
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 254JP |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 37. 4/18. 7 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 18. 0/9. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 0 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254JP |
| Full Load Amps | 37. 4/18. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | D214500 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK9032.1AZB-112MP/4 CUS TW 202127057-100 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more