We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 02036OP3E254JMV is a 20 HP, 3600 RPM, three-phase motor with a 254JMV close-coupled pump frame. This open drip-proof (ODP) motor features High Efficiency EPAct performance, operates on 208-230/460V 60Hz power, and is designed for direct face mounting to pumps. The JMV designation indicates a jet pump motor variant with a vertical mounting configuration, suitable for demanding fluid handling applications.
MODEL 02036OP3E254JMV
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
254JM
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 3 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 254JM |
| RPM | 3540 |
| Full Load Amps | 48. 6/24. 3 A |
| Efficiency (100%) | 90. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 16. 4/8. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 8 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254JM |
| Full Load Amps | 48. 6/24. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0269.73206X25 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more