We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 07536OP3V364JP is a 75 horsepower, 3600 RPM, three-phase motor with a 364JP close-coupled pump frame. This open drip proof (ODP) motor operates on 200/400V at 60Hz and meets High Efficiency EPAct standards. It features a JP face mount for direct coupling to pumps, a cast iron construction, and is designed for demanding industrial pumping applications requiring reliable performance.
MODEL 07536OP3V364JP
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
364JP
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
200/400
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 109 lb. ft |
| Voltage | 200/400 V |
| Frame | 364JP |
| RPM | 3555 |
| Full Load Amps | 194/96. 9 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 80 dB(A) |
| No load current | 64. 4/32. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364JP |
| Full Load Amps | 194/96. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | RAB Lighting |
| Model | NDLED6SD-50YYHC-M-B |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more