We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00152ET3E182JM-W22 is a 1.5 HP, 1200 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 182JM close-coupled pump frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a cast iron W22 construction, 208-230/460V dual voltage, 60 Hz operation, and a 1.15 service factor. It is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and is suitable for direct face mounting to pumps and compressors.
MODEL 00152ET3E182JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$841.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182JM
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 6. 67 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182JM |
| RPM | 1165 |
| Full Load Amps | 5. 62-5. 08/2. 54 A |
| Efficiency (100%) | 87. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 62 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 3. 25/1. 63 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182JM |
| Full Load Amps | 5. 62-5. 08/2. 54 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more