We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00156ET3E143JP-W22 is a 1.5 HP, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor with a 143JP close-coupled pump frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a cast iron W22 construction, 208-230/460V dual voltage rating, and a 1.15 service factor. Designed for direct face mounting to pumps, it includes a stainless steel shaft and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00156ET3E143JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$600.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143JP
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 23 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143JP |
| RPM | 3490 |
| Full Load Amps | 4. 20-3. 92/1. 96 A |
| Efficiency (100%) | 84. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 50/0. 750 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 9 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 143JP |
| Full Load Amps | 4. 20-3. 92/1. 96 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | EATON |
| Model | 11100RQD03 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more