We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00318ES1E184JM is a 3 horsepower, 1800 RPM, single-phase, standard efficiency AC motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This close-coupled pump motor features a 184JM frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. It is constructed with a cast iron frame for durability and is designed for direct face mounting to pumps and similar equipment, offering reliable performance in industrial applications.
MODEL 00318ES1E184JM
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$692.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184JM
HP
3
Hz
60
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 88 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 184JM |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 14. 7-13. 6/6. 80 A |
| Efficiency (100%) | 77. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 93 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 6. 00/3. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 184JM |
| Full Load Amps | 14. 7-13. 6/6. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 1704-20-12 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more