We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00518EP3H184JP-W22 5 HP, 1750 RPM, three-phase motor with 182/4JP close-coupled pump frame and TEFC IP55 enclosure. This High Efficiency EPAct motor operates on 575V, 60Hz and is part of the W22 premium line with cast iron construction. Designed for direct face mounting to pumps with JP-style flange, it features 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty capability for VFD applications.
MODEL 00518EP3H184JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4JP
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4JP |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 5. 18 A |
| Efficiency (100%) | 87. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 2. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4JP |
| Full Load Amps | 5. 18 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more