We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 06018ET3E364JP-W22 is a 60 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 364JP close-coupled pump frame. This W22 severe duty motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range, includes Class F insulation, and is suitable for demanding pump and industrial applications.
MODEL 06018ET3E364JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,560.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5JP
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 175 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5JP |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 48. 0/24. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5JP |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 6316-12 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more