We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 07536EP3E365JP-W22 is a 75 HP, 3600 RPM, three-phase, high efficiency EPAct motor with a 365JP close-coupled pump frame. This W22 Premium TEFC motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a cast iron construction with IP55 enclosure protection. It is designed for close-coupled pump applications, offering a 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 07536EP3E365JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5JP
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 109 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 364/5JP |
| RPM | 3550 |
| Full Load Amps | 165/82. 5 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 80 dB(A) |
| No load current | 36. 0/18. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5JP |
| Full Load Amps | 165/82. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 0318-16-SS |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RV2011-0DA15 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more