We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VHECP4109T is a 40 HP, 3540 RPM three-phase vertical pump motor with a NEMA 324T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E Premium efficient motor is part of the IEEE 841 severe duty line, designed for high-thrust vertical pump applications in demanding environments like wastewater and chemical processing. It operates on 208-230/460V at 60 Hz, features Class F insulation, a 1.
MODEL VHECP4109T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$10,784.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324HP
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
581
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
34.72 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 40 |
|---|---|
| RPM | 3540 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12S033X906G1 |
| Frame | 324HP |
| Weight | 600. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1240M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 785984 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1240M |
| Elec. Spec | 12WGX906 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12S033 |
| Layout | 12LYS033 |
| Frame | 324HP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 10/3/2008 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/18/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VHECP4109T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12S033X906G1 | BALDOR/COLUMBUS | 10/13/2008 | 40M 2P TEFC VER 324HP 32-6 SE DRIPCOVER | |
| 12S033X533G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/10/2005 | 44M 2P TEFC VER 324HP CHEM SERV SP32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VHECP4109T |
| SPEC. | 12S033X906G1 |
| HP | 40 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 90/45 |
| RPM | 3540 |
| FRAME | 324HP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 90 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6312 |
| ODE | 6311 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 236 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 148 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 62. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 81°C |
| Locked-Rotor Torque | 80. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 96°C |
| Starting Current | 326 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 61 | 80 | 87 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Efficiency | 87. 7 | 92. 3 | 93. 4 | 93. 6 | 93. 2 | 92. 6 | 93. 3 |
| Speed (RPM) | 3587 | 3573 | 3560 | 3547 | 3533 | 3515 | 3539 |
| Line Amperes | 17. 7 | 25. 7 | 35 | 44. 9 | 55. 7 | 67. 7 | 51. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA123668 | SA 12S033X277G1 | 1 EA | |
| RA114144 | RA 12S033X277G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA | |
| 10CB1000A16P | SPL CONDUIT BOX W/ PRIMER | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA | |
| HA3400A18 | STUD. 50-13 X 7. 50L W/4. 19L HEX WELKER | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA | |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA | |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA | |
| 10XN3118K36 | 5/16-18 X 2. 25' HEX HD, GRADE 5 | 2 EA | |
| 10XN3118K72 | 5/16-18 X 4. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 12EP1502A02P | ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| 10XN5013K36 | 1/2-13 X 2. 25' HEX HD GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| 12FH1002A08P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA | |
| HW3203A02 | 1/2-13 HVY FORGED EYE-NUT | 2 EA | |
| 12FH1500A01P | MACH DRIP COVER 310-312 MTRS | 1 EA | |
| 10XN3816K36 | 3/8-16 X 2. 25 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA | |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| HW2501G32 | KEY, 3/8 SQ X 3. 750 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 029 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB1182 | WARNING LABEL FOR MOTORS WITH EYENUTS | 2 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| PK6014 | STEEL STRAP FOR 309-312 BASELESS MOTORS | 3 EA | |
| 10XN5013K10 | 1/2-13 X. 625 HEX HD, GRADE 5 | 3 EA | |
| 12EP1107A13GP6 | FREP, MACH W/EPOXY PRIMER & MG1025N19 | 1 EA | |
| 09FN5001B03 | EXT FAN ASS'Y W/09FN3001B03 | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA | |
| 10PA1052 | PKGP 09-12 BRAKE LG FLANGE | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read more| Brand | Turck |
| Model | BI5-P18-AZ3X-B2331 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 7102-06-08-NWO-FG |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | TS2-6205LLUAC3/4C |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/