We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VHECP3661T is a 3 HP, 1755 RPM, three-phase vertical pump motor with a NEMA 182T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E severe duty motor features IEEE 841 construction with a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. Designed for normal thrust pump applications in demanding environments like wastewater and chemical processing.
MODEL VHECP3661T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,536.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182HP
Frame Material
Iron
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
129
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
22.18 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 06F448X181G1 |
| Frame | 182HP |
| Weight | 129. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0632M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0632M |
| Elec. Spec | 06WGX181 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06F448 |
| Layout | 06LYF448 |
| Frame | 182HP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/4/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VHECP3661T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06F448X181G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/5/2011 | 32M 4P TEFC VER 182HP CP SP32-6 DRPCVR | |
| 06F448W356 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/12/2005 | 28M 4P TEFC VER 182HP CP SP32-6 DRPCVR |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VHECP3661T |
| SPEC. | 06F448X181G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 8. 6-8. 2/4. 1 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 182HP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 77 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9. 06 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 14 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 92 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 18. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 20. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 29. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 58 | 70 | 77 | 81 | 83 | 79 |
| Efficiency | 83. 6 | 88. 9 | 90. 1 | 89. 9 | 89. 1 | 87. 8 | 89. 4 |
| Speed (RPM) | 1789. 5 | 1779. 3 | 1768. 8 | 1757 | 1744. 4 | 1730 | 1749 |
| Line Amperes | 2. 34 | 2. 79 | 3. 39 | 4. 1 | 4. 91 | 5. 86 | 4. 59 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA135147 | SA 06F448W730 | 1 EA |
| RA124914 | RA 06F448W730 | 1 EA |
| 34FN3002B02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 905/. 907 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 09CB1501A05G | CONDUIT BOX, 1. 00 NPT @6, (GRAY)(AQUA AER | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 10XN2520G06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP, GREEN | 2 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| 36EP1100A25G | FREP ENCL. 206 BRG., GRSR, REL, #26 DRAIN(G | 1 EA |
| HW4500A32 | FIT. /EXT 1698-B (ALEMITE)GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 36EP1505A02G | SPL PU E. P. - ENCL. - 307 BRG - NEMA 182L | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 12XN1032S22 | 10-32 X 1 3/8 SLOT HEX, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| 10XN2520S48 | 1/4-20 X 3 HEX HEAD SS | 2 EA |
| HA3101S46 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 00 SS | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 06FH1004A26G | FAN HOUSING MACH, W/GREASER AND DRIP CVR | 1 EA |
| 10XN2520S24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD SS | 3 EA |
| 39FH4500A03G | DRIP COVER, STAMPED (GRAY EPOXY) | 1 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 2 EA |
| HA3400S09 | STUD-3/8-16 X 2. 75 | 4 EA |
| HW1001S38 | WASHER, 3/8 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 6 EA |
| HW3208S01 | 3/8-16 EYE NUT | 2 EA |
| HW4600A47 | CR#13535--NAT#472354 OR TRANSCOM | 1 EA |
| HW4600A55 | SEAL 1. 625 X 2. 125 X 0. 250 SINGLE LIP | 1 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XN2520S12 | BOLT 1/4 - 20X 3/4 HEX HEAD SS (F/S) | 2 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW4600B56 | SEAL 1. 250 X 1. 770 X 0. 240 FACE SEALING | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 001 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 028 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 2 EA |
| PK6503 | STRUCTURAL WOOD PSC 1X6X8MULLBERRY LUMBE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read more| Brand | NoTrax |
| Model | 419S0026GY |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/