We never sell your data to third parties
Baldor VEJMM3311T is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a 213JM NEMA frame and ODTF (Open Drip Proof, Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure. Designed for pump applications, this motor features a close-coupled JM pump face and extended shaft for direct mounting to pumps. It operates on standard three-phase power at 60 Hz, providing reliable performance for industrial and commercial fluid handling systems.
MODEL VEJMM3311T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,839.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODP
Frame
213JM
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
125
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.72 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37Q027S186G1 |
| Frame | 213JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3733M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | J |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3733M |
| Elec. Spec | 37WGS186 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37Q027 |
| Layout | 37LYQ027 |
| Frame | 213JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/12/2007 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEJMM3311T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37Q027S186G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/27/2007 | 33M 4P ODTF VER 213JM DRIP COVER EXT FAN | |
| 37Q027T863G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/21/2005 | 32M 4P OPEN VER 213JM DRIP COVER EXT FAN | |
| 37Q027Y770G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/8/2005 | 44M 4P OPEN VER 213JM DRIP COVER EXT FAN | |
| 37Q027T863G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/22/2005 | 32M 4P OPEN VER 213JM DRIP COVER EXT FAN | |
| 37Q027Y770G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/23/2002 | 44M 4P OPEN VER 213JM DRIP COVER EXT FAN |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEJMM3311T |
| SPEC. | 37Q027S186G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 19. 2/9. 6 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 21 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | ODTF |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 34 Amps |
| Break-Down Torque | 77 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 47 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 33. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 32°C |
| Locked-Rotor Torque | 40. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 67. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 61 | 74 | 80 | 82 | 83 | 81 |
| Efficiency | 83. 7 | 89. 6 | 91. 5 | 91. 3 | 90. 8 | 89. 7 | 91 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1780 | 1772 | 1764 | 1754 | 1767 |
| Line Amperes | 4. 86 | 6. 17 | 7. 72 | 9. 63 | 11. 8 | 14. 2 | 10. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA194438 | SA 37Q027S518G1 | 1 EA | |
| RA182025 | RA 37Q027S518G1 | 1 EA | |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 10XN2520A10 | 1/4-20X 5/8 HEX HD X | 2 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A38 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GRSR & | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3401A03 | PUEP OPEN 309 BRG W/BAFFLE, GRS | 1 EA | |
| 37AD2000A02 | BAFFLE PLATE, STAMPED PLATED | 1 EA | |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| 07FH4004A05 | SPL 307 DRIP COVER ODTF LESS GRILLE | 1 EA | |
| HA3218A05 | M/FE STANDOFF UNIC#SX1043. 25-20. 38 HEX | 3 EA | |
| 10XN2520A06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP | 3 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA | |
| HW4600A73 | SEAL 1. 748 X 2. 375 X 0. 250 FACE SEALING | 1 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HA3104A25 | THRUBOLT. 31-18 X 14. 75 | 4 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA | |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/