We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEJMM3611T is a 3 HP, 1760 RPM, three-phase close-coupled pump motor with a 182JM NEMA frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for pump applications, it features a 1.15 service factor, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and uses a standard F1 foot mounting configuration. This motor is part of Baldor's pump motor line, engineered for reliable performance in demanding fluid handling systems.
MODEL VEJMM3611T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,178.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182JM
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
74
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.05 in
Phase
3
Power Factor
75
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36S067S266G1 |
| Frame | 182JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3631M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3631M |
| Elec. Spec | 36WGS266 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36S067 |
| Layout | 36LYS067 |
| Frame | 182JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEJMM3611T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36S067S266G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/1/2011 | 31M 4P TEFC VER 182JM SUPER E | |
| 36S067Y434E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P TEFC VER 182JM SUPER-E | |
| 36S067Y434E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 28M 4P TEFC VER 182JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEJMM3611T |
| SPEC. | 36S067S266G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 9-8. 4/4. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 9 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 88 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 33 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 01 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 22. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 32 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 68 | 75 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 80. 9 | 87. 8 | 89. 5 | 89. 6 | 88. 9 | 88 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781. 8 | 1771. 6 | 1761. 8 | 1749. 6 | 1737. 2 | 1754 |
| Line Amperes | 2. 5 | 2. 89 | 3. 43 | 4. 15 | 4. 95 | 5. 81 | 4. 63 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200707 | SA 36S067S268G1 | 1 EA |
| RA188020 | RA 36S067S268G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3000SP | CONDUIT BOX, CAST | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3405T01 | PUEP ENCL 207 BRG T'SLV, GRSR, DRAIN | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4514 | 35 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 36GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK #SV-3 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEJMM3611T-5
Brand
Baldor
Model
VEJMM3611T
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/