We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJMM3157T is a 2 HP, 1750 RPM, 3-phase electric motor with a 145JM NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for pump applications, it features a standard F1 foot mounting configuration and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's pump motor line, engineered for reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL EJMM3157T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$990.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145JM
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
44
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.25 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35LL509M496G1 |
| Frame | 145JM |
| Weight | 44. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3525M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3525M |
| Elec. Spec | 35WGM496 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35LL509 |
| Layout | 35LYLL509 |
| Frame | 145JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/18/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3157T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35LL509M496G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/19/2010 | 25M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509T866 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509T866 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3157T |
| SPEC. | 35LL509M496G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 5. 8/2. 9 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 145JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 8 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 96 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 83 Amps |
| Break-Down Torque | 25. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 5814 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 19 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 78 | 82 | 76 |
| Efficiency | 76 | 84. 4 | 86. 6 | 86. 9 | 86. 4 | 85. 2 | 86. 6 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778. 5 | 1767. 8 | 1756. 9 | 1744. 4 | 1729. 4 | 1749 |
| Line Amperes | 1. 94 | 2. 16 | 2. 52 | 2. 95 | 3. 45 | 4. 03 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA211582 | SA 35LL509M496G1 | 1 EA |
| RA198811 | RA 35LL509M496G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1100A03 | SCREEN, RODENT | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401A03 | PU ENDPLATE -OPEN W/SCREENS & GREASER W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1102A08 | RODENT SCREEN 35 OPEN FACE MTD | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3157T
Brand
Baldor
Model
EJMM3157T-G
Brand
WEG
Model
00218OP3E145JM
| Brand | Moline Bearing |
| Model | UCFC 210-32 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B5104-RKE200 |
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1MB21213AB216AG3 |
| Brand | Turck |
| Model | BI10-G30-AZ3X |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK9052.1AZH-180MP/4 CUS TW |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/