We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 10036ET3G405HP-W22 is a 100 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 405HP NEMA frame. This W22 severe duty TEFC motor operates on 460V PWS at 60Hz, featuring a cast iron construction, IP55 enclosure, and Class F insulation. It is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range, includes IEEE 841 vibration levels, and is Class I Division 2 certified for harsh industrial environments.
MODEL 10036ET3G405HP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,488.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
405HP
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 100 HP |
| Mounting | Footless |
| Flange | P |
| Mounting | W-6 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Simplex |
| Model | PIT4 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | FA27/G DRN80M4 SO # 40.8029478909.0001.21 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999695 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more