We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJPM4107T is a 25 HP, 3525 RPM three-phase electric motor with a 284JP NEMA frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor operates on 60 Hz power and is designed for demanding industrial applications such as pumps, compressors, and high-speed machinery. It features a foot (F) mounting configuration for secure installation.
MODEL EJPM4107T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,680.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
284JP
Frame Material
Iron
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
349
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
29.9 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.750IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 3525 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09F825Y147G1 |
| Frame | 284JP |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0946M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0946M |
| Elec. Spec | 09WGY147 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09F825 |
| Layout | 09LYF825 |
| Frame | 284JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 10/25/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJPM4107T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09F825Y147G1 | BALDOR/OZARK | 10/25/2010 | 46M 2P TEFC HOR 284JP SE | |
| 09F825Y357G1 | BALDOR/OZARK | 6/8/2010 | 50M 2P TEFC HOR 284JP SUPER E | |
| 09F825Z581G1 | BALDOR/OZARK | 4/29/2010 | 38M 2P TEFC HOR 284JP SE | |
| 09F825Y357G1 | BALDOR/OZARK | 9/11/2008 | 50M 2P TEFC HOR 284JP SUPER E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJPM4107T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 09F825Y147G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 284JP |
| S/N | |
| HP | 25 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3525 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | J |
| ODE BRG | 6208 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 58/29 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 88 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 37 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 198 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 279 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 51 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 82°C |
| Locked-Rotor Torque | 77 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 92°C |
| Starting Current | 249 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 75 | 83 | 90 | 89 | 90 | 89 |
| Efficiency | 83 | 89. 2 | 91. 2 | 91. 8 | 91. 9 | 91. 7 | 91. 9 |
| Speed (RPM) | 3588 | 3576 | 3564 | 3552 | 3539 | 3526 | 3544 |
| Line Amperes | 13. 4 | 17. 7 | 23. 2 | 28. 5 | 35. 5 | 42. 2 | 32. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA205011 | SA 09F825Y147G1 | 1 EA |
| RA192258 | RA 09F825Y147G1 | 1 EA |
| S/P107-000-006 | SUPER-E(284 FR. & UP)-ZK PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 09EP1316A02 | PUEP, MACH 284-6JP; 312 BRG. | 1 EA |
| HA2009A03 | SLINGER, ALUMINUM, (AUTO)ANODIZED ALUM | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| HA3159A08 | THRUBOLT-. 38-16 X 20. 00 LONG STUD | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 42PA1007 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
WEG
Model
02536EP3E284JP-W22
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/