We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VECP4111T is a 25 HP, 1180 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 324TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 60 Hz power. Designed for demanding applications in harsh environments like pumps, fans, and conveyors, it offers robust cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL VECP4111T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,142.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324TC
Frame Material
Iron
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
1800 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
636
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
33.03 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 25 HP |
|---|---|
| RPM | 1180 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12E914Y116 |
| Frame | 324TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 1260M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786013 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1260M |
| Elec. Spec | 12WGY116 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12E914 |
| Layout | 12LYE914 |
| Frame | 324TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 6/8/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/18/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP4111T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12E914Y116 | BALDOR/COLUMBUS | 6/11/2011 | 60M 6P TEFC VER 324TC 32-6 SE DRIPCOVER | |
| 12E914X512G1 | BALDOR/COLUMBUS | 11/29/2006 | 56M 6P TEFC VER 324TC 32-6 SE DRIPCOVER | |
| 12R090X512 | BALDOR/COLUMBUS | 12/4/2002 | 56M 6P TEFC VER 324TC CHEM SERV 32-6 SE |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP4111T |
| SPEC. | 12E914Y116 |
| HP | 25 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 63/32 |
| RPM | 1180 |
| FRAME | 324TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 69 |
| DE | 6312 |
| ODE | 6312 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 111 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 308 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 27033 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 117 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 171 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 56°C |
| Starting Current | 198 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 65 | 75 | 79 | 81 | 81 | 80 |
| Efficiency | 89. 1 | 92. 8 | 93. 5 | 93. 2 | 92. 6 | 91. 5 | 92. 8 |
| Speed (RPM) | 1195. 4 | 1191. 8 | 1188. 2 | 1183. 9 | 1179. 3 | 1172. 9 | 1181 |
| Line Amperes | 15. 6 | 19. 7 | 25. 4 | 31. 9 | 39. 2 | 49. 1 | 36. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA192928 | SA 09H404Y937 | 1 EA |
| RA180552 | RA 09H404Y937 | 1 EA |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA |
| 10XN3118K08 | 5/16-18 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 1 EA |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 09EP1300A73P | ENDPLATE, MACH EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| PK6014 | STEEL STRAP FOR 309-312 BASELESS MOTORS | 3 EA |
| 19XW3118A08 | . 31-18 X. 50 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 3 EA |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA |
| 09EP1118A06GP6 | FREP MACH, 309 BRG. INPRO SEALS-EPOXY PRI | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA |
| 40PA1014 | PACKAGING GROUP, 09 NO BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read more| Brand | NSI Industries |
| Model | TWHS-2000-48 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 419S0026BY |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/