We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CECP84104T-4 is a 30 HP, 1770 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 286TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 460V at 60 Hz. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL CECP84104T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,976.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286TC
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
465
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
28 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 30 HP |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 10H404X992 |
| Frame | 286TC |
| Weight | 485. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1060M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787523 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1060M |
| Elec. Spec | 10WGX992 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10H404 |
| Layout | 10LYH404 |
| Frame | 286TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/15/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/18/2013 |
| Leads | 3#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP84104T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10H404X992 | BALDOR/COLUMBUS | 10/16/2012 | 60M 4P TEFC HOR 286TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10G309X992 | BALDOR/COLUMBUS | 2/22/2010 | 60M 4P TEFC HOR 286TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10G309W724 | BALDOR/COLUMBUS | 7/26/2006 | 56M 4P TEFC HOR 286TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10F181X452 | BALDOR/COLUMBUS | 1/17/2001 | 60M 4P TEFC HOR 286TC CHEM SERV SP#32-8 |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | CECP84104T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10H404X992 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286TC |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 35 |
| MOTOR WEIGHT | 460 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 5. 8 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 92. 4 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 87 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 89. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 12. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 286 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 229 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 112 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 153 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 70°C |
| Starting Current | 217 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 75 | 83 | 87 | 88 | 87 | 88 |
| Efficiency | 89. 9 | 93. 3 | 93. 8 | 93. 6 | 92. 9 | 91. 9 | 93. 2 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1783 | 1776 | 1768 | 1760 | 1750 | 1763 |
| Line Amperes | 14. 9 | 20. 2 | 27 | 34. 7 | 43 | 52. 7 | 39. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA252736 | SA 10H404X992 | 1 EA | |
| RA239561 | RA 10H404X992 | 1 EA | |
| 09FN3001D02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| 10CB1000A09P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A02 | . 125X2. 50 GREASER EXTENS. F/S | 1 EA | |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA | |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 10EP1305A116P | PU ENDPLATE, MACH W/INPRO SEAL & EPOXY P | 1 EA | |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 10FH1007A24P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 3 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA | |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA | |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 1 EA | |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 026 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA | |
| 10EP1110A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/PRIMER & PAINT | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 07 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
CECP84104T-4
Brand
Baldor
Model
CECP84104T-5
Brand
WEG
Model
03018ST3QIE286TC-W22
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6305-2Z/LHT23 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | NP6036SS |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/