We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP84104T-5 is a 30 HP, 1770 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 286T frame (7.00 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 575V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP84104T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,895.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286T
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
489
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
28 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 30 HP |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10G187Y670 |
| Frame | 286T |
| Weight | 480. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1060M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | M |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 789947 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1060M |
| Elec. Spec | 10WGY670 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10G187 |
| Layout | 10LYG187 |
| Frame | 286T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/15/2013 |
| Leads | 3#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP84104T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10G187Y670 | BALDOR/COLUMBUS | 2/22/2010 | 60M 4P TEFC HOR 286T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10G187X453G1 | BALDOR/OZARK | 2/13/2006 | 60M 4P TEFC HOR 286T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 10E828X453 | BALDOR/COLUMBUS | 12/14/2001 | 60M 4P TEFC HOR 286T CHEM SERV SP#32-8 | |
| 10G187Y670 | BALDOR/OZARK | 1/1/0001 | 60M 4P TEFC HOR 286T IEEE-841 SP32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | ECP84104T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10G187Y670 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286T |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1765 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 28 |
| MOTOR WEIGHT | 460 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 5. 8 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 92. 4 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 87 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 89. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 284 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 359 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 111 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 151 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 70°C |
| Starting Current | 172 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 75 | 83 | 87 | 88 | 87 | 88 |
| Efficiency | 89. 6 | 92. 8 | 93. 6 | 93. 6 | 92. 9 | 91. 8 | 93. 2 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1783 | 1776 | 1768 | 1760 | 1750 | 1763 |
| Line Amperes | 11. 9 | 16. 1 | 21. 6 | 27. 7 | 34. 4 | 42. 2 | 31. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA191927 | SA 10G187Y670 | 1 EA |
| RA179582 | RA 10G187Y670 | 1 EA |
| 09FN3001D02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| 10CB1000A09P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA4017A02 | . 125X2. 50 GREASER EXTENS. F/S | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10EP1110A01P | MACH'D EPOXY PRIMED EP | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10FH1007A24P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 3 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 026 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA |
| 10EP1110A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/PRIMER & PAINT | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 07 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
ECP84104T-4
Brand
Baldor
Model
ECP84104T-5
Brand
WEG
Model
03018ST3HIE286T-W22
| Brand | JW Winco |
| Model | 817-6-6-M12X1.5-CK-NI |
| Brand | Bondhus |
| Model | 15966 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0274.01A37X40 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D210271 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/