We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CECP83770T-4 is a 7.5 HP, 1765 RPM, three-phase severe duty motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and Inpro shaft seals are designed for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL CECP83770T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,479.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Iron
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
178
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.23 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07M320X814 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0737M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783019 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0737M |
| Elec. Spec | 07WGX814 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07M320 |
| Layout | 07LYM320 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/21/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/6/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP83770T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07M320X814 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/27/2012 | 37M 4P TEFC HOR 213TC CHEM PROC | |
| 07K211X814 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/15/2006 | 37M 4P TEFC HOR 213TC CHEM PROC | |
| 07J353W869 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/11/2001 | 40M 4P TEFC HOR 213TC CHEM PROC |
| Nameplate No. | NP2162E | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CAT. NO. | CECP83770T-4 | ||||||||
| SPEC. | 07M320X814 | ||||||||
| SPEC. | 07M320X814 | ||||||||
| HP | 7. 5 | ||||||||
| T. CODE | T3 | ||||||||
| GREASE | POLYREX EM | ||||||||
| VOLTS | 460 | ||||||||
| MAX. KVAR | 1. 5 | ||||||||
| AMP | 9. 5 | ||||||||
| # OF ROTOR BARS | 28 | ||||||||
| # OF STATOR SLOTS | 36 | ||||||||
| RPM | 1765 | ||||||||
| BLANK | |||||||||
| FRAME | 213TC | HZ | 60 | PH | 3 | HTR-VOLTS | N/A | HTR-AMPS | N/A |
| SER. F. | 1. 15 | CODE | H | DES | B | CL | F | MAX. SPACE HEATER TEMP. | N/A |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 | ||||||||
| PF | 81 | ||||||||
| G. MIN. EFF | 90. 2 | ||||||||
| CC | 010A | ||||||||
| RATING | 40C AMB-CONT | ||||||||
| DE | 6307 | ||||||||
| ODE | 6307 | ||||||||
| ENCL | TEFC | ||||||||
| SN | |||||||||
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 88 Amps |
| Break-Down Torque | 62. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 34. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 41. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 59°C |
| Starting Current | 63. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 66 | 77 | 81 | 83 | 83 | 82 |
| Efficiency | 88. 5 | 92 | 92. 3 | 91. 7 | 90. 6 | 89. 1 | 91 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1774 | 1765 | 1754 | 1742 | 1758 |
| Line Amperes | 4. 44 | 5. 72 | 7. 43 | 9. 51 | 11. 8 | 14. 3 | 10. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA250197 | SA 07M320X814 | 1 EA |
| RA237053 | RA 07M320X814 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1002A05G | CONDUIT BOX, 1. 00 N. P. T. (GRAY) | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 07EP1119A02G | 206 BRG, C. I. FH, GRSR, RLF, DRAIN FITTING, IN | 1 EA |
| HW4601A25 | 200. O SEAL, 307 BRG, VBX, | 1 EA |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW4500A32 | FIT. /EXT 1698-B (ALEMITE)GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4010A01 | DRAIN PLUG, 416 S. S., W/ 1/4-28 THD &. 076 | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1314A01G | PU ENDPLATE, MACH GRAY | 1 EA |
| HW4601A25 | 200. O SEAL, 307 BRG, VBX, | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 2 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 07FH1001A01G | SPL FAN HOUSING, 307, W/GREASER, GRAY EP | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 12CB1503A03G | CONDUIT BOX LID, MACH (GRAY), WITH LIP | 1 EA |
| 09GS1013A01 | 09 GS FOR 09CB3501 LID - BLACK NEOPRENE | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| MJ1000A73 | INPRO P-80 ASSEMBLY LUB. / 1 QT. CONTAINE | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LT0019A00 | MOTOR NO-LOAD PERFORMANCE DATA SHEET | 1 EA |
| WD1000D21 | TRM, T&B #B71M, RING, 18-14, . 25, NON-INSL | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA |
| NP2162E | SS IEEE841 DIV-2 UL CSA-C US EEV PREM | 1 EA |
| NP2113E | SS IEEE841 AUX DATA INFORMATION SURFACE | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| 10XL3808A28 | 3/8 X 1 3/4' LAG SCREW | 2 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CECP83770T-5
Brand
Baldor
Model
CECP83770T-4
Brand
Baldor
Model
VECP83770T-4
Brand
WEG
Model
00718ST3QIE213TC-W22
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLS430R12W |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | IVGT5-50L730WU/WS2 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/