We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CECP3770T is a 7.5 HP, 1770 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and cast iron construction for demanding applications in chemical, wastewater, and pulp & paper industries. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and includes a 5-year warranty.
MODEL CECP3770T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,368.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Iron
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
170
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.24 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 07K373X790G1 |
| Frame | 213TC |
| 170. 000 LB | |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0735M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0735M |
| Elec. Spec | 07WGX790 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07K373 |
| Layout | 07LYK373 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/4/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP3770T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07K373X790G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/7/2006 | 35M 4P TEFC HOR 213TC CP SP 32-6 SE | |
| 07H100X790 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/2/2005 | 35M 4P TEFC HOR 213TC CP SP 32-6 SE | |
| 07H100W721 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/5/2005 | 40M 4P TEFC HOR 213TC CP SP 32-6 SE | |
| 07H100X790 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/18/2005 | 35M 4P TEFC HOR 213TC CP SP 32-6 SE | |
| 07H100W721 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/3/2004 | 40M 4P TEFC HOR 213TC CP SP 32-6 SE |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | CECP3770T |
| SPEC. | 07K373X790G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 19/9. 5 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6307 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 18 Amps |
| Break-Down Torque | 69. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 43 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 34. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 42°C |
| Locked-Rotor Torque | 42. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 52°C |
| Starting Current | 68 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 65 | 76 | 81 | 83 | 84 | 82 |
| Efficiency | 87. 4 | 91. 6 | 92. 3 | 92 | 91. 2 | 90. 1 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1777 | 1769 | 1760 | 1750 | 1764 |
| Line Amperes | 4. 68 | 5. 93 | 7. 53 | 9. 44 | 11. 6 | 13. 9 | 10. 7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 18 Amps |
| Break-Down Torque | 69. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 43 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 34. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 42°C |
| Locked-Rotor Torque | 42. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 52°C |
| Starting Current | 68 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 65 | 76 | 81 | 83 | 84 | 82 |
| Efficiency | 87. 4 | 91. 6 | 92. 3 | 92 | 91. 2 | 90. 1 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1777 | 1769 | 1760 | 1750 | 1764 |
| Line Amperes | 4. 68 | 5. 93 | 7. 53 | 9. 44 | 11. 6 | 13. 9 | 10. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA147309 | SA 07K373X790G1 | 1 EA |
| RA136360 | RA 07K373X790G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A41G | FACE MTD E. P. ENCL 307 BRG. 213-5TC S. P. | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A01G | SPL FAN HOUSING, 307, W/GREASER, GRAY EP | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/