We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VECP3667T is a 1.5 HP, 1170 RPM three-phase severe duty motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL VECP3667T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,694.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Iron
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
1800 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
107
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
18.16 in
Phase
3
Power Factor
65
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
208-230/460
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| RPM | 1170 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 06H480W969G1 |
| Frame | 182TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 0630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0630M |
| Elec. Spec | 06WGW969 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06H480 |
| Layout | 06LYH480 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 12/2/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3667T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06H480W969G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/10/2010 | 30M 6P TEFC VER 182TC CP S/P#32-6 SE | |
| 06H480W420G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/23/2006 | 34M 6P TEFC VER 182TC CP S/P#32-6 SE | |
| 06F231W420 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/2/2002 | 34M 6P TEFC VER 182TC CP SP32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3667T |
| SPEC. | 06H480W969G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 2-5/2. 5 |
| RPM | 1170 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 87. 5 |
| PF | 65 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 77 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 63 Amps |
| Break-Down Torque | 24 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 26°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 31°C |
| Starting Current | 16. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 27 | 44 | 56 | 64 | 69 | 73 | 67 |
| Efficiency | 76. 3 | 84. 8 | 86. 9 | 87. 6 | 87. 1 | 85. 9 | 87. 3 |
| Speed (RPM) | 1194 | 1187 | 1179 | 1172 | 1163 | 1153 | 1167 |
| Line Amperes | 1. 7 | 1. 9 | 2. 18 | 2. 51 | 2. 92 | 3. 38 | 2. 76 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA145902 | SA 07K370X822G1 | 1 EA |
| RA135018 | RA 07K370X822G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A41G | FACE MTD E. P. ENCL 307 BRG. 213-5TC S. P. | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A02G | FAN HOUSING, 307 W/MTG BOSSES, GRS HOLE | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 39FH4500A04G | SP'L DRIP COVER FOR 307 MOTOR MACH GRAY | 1 EA |
| 12XN1032A20 | 10-32X1 1/4 HXWS SLTD | 4 EA |
| HA2001A09 | SPACER, . 218 ID X. 937 LG | 4 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| 07PA1095 | PKG GRP, VER 07 CAST IRON | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read more| Brand | PIP |
| Model | 994KF/3XL |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | R47 AMS18487.7830295901.0001.19.50 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/