We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP3583T-4 is a 1.5 HP, 3450 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 143T frame (3.5" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP3583T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,279.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143T
Frame Material
Iron
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
67
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.88 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 05F008W176G1 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | W |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 784140 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0524M |
| Elec. Spec | 05WGW176 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F008 |
| Layout | 05LYF008 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 7/17/2008 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP3583T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F008W176G1 | BALDOR/WESTVILLE | 7/18/2008 | 24M 2P TEFC HOR 143T C. P. S/P#32-6 SE | |
| 05F008W176G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/18/2008 | 24M 2P TEFC HOR 143T C. P. S/P#32-6 SE | |
| 05E068W176 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/3/2003 | 24M 2P TEFC HOR 143T C. P SP#32-6 SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP3583T-4 |
| SPEC. | 05F008W176G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 88 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 45 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 32°C |
| Locked-Rotor Torque | 10. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 37°C |
| Starting Current | 20. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 68 | 78 | 83 | 87 | 88 | 85 |
| Efficiency | 71. 9 | 81. 3 | 84. 3 | 85. 5 | 85 | 84 | 85. 2 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3545 | 3521 | 3496 | 3468 | 3439 | 3479 |
| Line Amperes | 1. 03 | 1. 29 | 1. 6 | 2 | 2. 4 | 2. 8 | 2. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA147366 | SA 05F008W176G1 | 1 EA |
| RA136414 | RA 05F008W176G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| S/P111-000-002 | CORONA TEST, SUPER E MOTORS - FT. SMITH | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 35EP1102B03G | FREP TEFC 205 BRG, GRSR, RLF, . 125 NPT DRAI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 35EP1102A67G | PUEP ENCL 205 BRG W/GRSR, RELF&. 125 NPT D | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HA3100A37 | THRUBOLT 10-32 X 8. 500 | 4 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH1000A01G | 35FH1000A01 W/GRAY FLUIDIZ | 1 EA |
| WD4100A03 | DE-750 HEYCO PLUG 62MP0750 MICRO PLASTIC | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B32SP | V-RING SLINGER 1. 000 X 1. 540 X 0. 240 | 1 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 022 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2069E | SS CP SUPER-E UL CSA-EEV CC REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3583T-4
Brand
Baldor
Model
ECP3583T
Brand
Baldor
Model
EM3550T
Brand
Baldor
Model
EM3556T
Brand
WEG
Model
00112ET3E145T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3583T
Brand
Baldor
Model
EM3582T
Brand
Leeson
Model
E2102
Brand
WEG
Model
00156ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3556
| Brand | MRO Supply |
| Model | ACB-HP4-T16-PP |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D211688 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D216171 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/