We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CECP4406T-4 is a 150 HP, 1785 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 445TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz and features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and C-face mounting make it suitable for demanding applications in pumps, compressors, and industrial machinery in harsh environments.
MODEL CECP4406T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$26,120.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
445TC
Frame Material
Iron
HP
150
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2138
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
44.75 in
Phase
3
Power Factor
86
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 445TC |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 150.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CCSA US CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Constant Torque Speed Range | 15-60 |
| Current @ Voltage | 169.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 95.8 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 169.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | F |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 1/0 AWG |
| Motor Type | A4488M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 44.75 IN |
| Power Factor | 86 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3.375 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1785 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| XP Temp Code | T3 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read more| Brand | HD Hyundai Electric |
| Model | IXPEWWE10-12-256T |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 0302-10 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/