We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP2394T-5 is a 15 HP, 3525 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 254T frame (6.25" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 575V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP2394T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,460.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254T
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
239
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
24.78 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 254T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 15.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 575.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Division II |
| Agency Approvals |
CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Constant Torque Speed Range | 6 |
| Current @ Voltage | 13.800 A @ 575.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 13.8 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Duty |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Max Speed | 5400 rpm |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 12 AWG |
| Motor Type | 0934M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 24.78 IN |
| Power Factor | 88 |
| Product Family | Super-E Chemical Processing |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 3525 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Temp Code | T3C |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP2394T-5
Brand
Baldor
Model
ECP2394T-4
| Brand | MRO Supply |
| Model | ARI-S4-M17.2 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 617.1-10-M20X1.5-AKN-NI |
| Brand | Dixon |
| Model | 320FXFAL00000 |
| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | ASML-120 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/