We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CECP84115T-5 is a 50 HP, 1770 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 326TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 575V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a five-year warranty. Its cast iron construction and C-face mounting make it suitable for demanding applications in pumps, fans, and compressors within harsh industrial environments.
MODEL CECP84115T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$10,408.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326TC
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
663
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.74 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 50 HP |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12G375Y613 |
| Frame | 326TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1272M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1272M |
| Elec. Spec | 12WGY613 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12G375 |
| Layout | 12LYG375 |
| Frame | 326TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/24/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP84115T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12G375Y613 | BALDOR/COLUMBUS | 8/24/2012 | 72M 4P TEFC HOR 326TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 12E920X283 | BALDOR/COLUMBUS | 7/30/2010 | 66M 4P TEFC HOR 326TC IEEE-841 SP32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | CECP84115T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12G375Y613 |
| CC | 010A |
| FRAME | 326TC |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | F |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 45 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 9. 3 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 93. 6 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 87 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 148 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 14. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 435 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 186 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 178 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 248 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 75°C |
| Starting Current | 268 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 59 | 79 | 85 | 87 | 88 | 87 | 88 |
| Efficiency | 92. 3 | 94. 8 | 95 | 94. 5 | 93. 8 | 92. 7 | 94 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1785 | 1779 | 1771 | 1764 | 1755 | 1767 |
| Line Amperes | 17. 4 | 25. 3 | 34. 6 | 45. 4 | 57 | 69. 8 | 52. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA250090 | SA 12G375Y613 | 1 EA |
| RA236950 | RA 12G375Y613 | 1 EA |
| 09FN3001C03 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA |
| 10XN3816K08 | 3/8-16 X. 50 HEX HD CAP SCREW GRADE 5 | 1 EA |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA3400A32 | STUD, 1/2-13 X 7. 38 | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12EP1105A99P | PU EP, MACH, PLS, INPRO W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12FH1002A15P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 033 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| WD1000B48 | TERMINAL, BURNDY YAV8C-L3 | 3 EA |
| 12EP1111A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & RELIA | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
CECP84115T-4
Brand
Baldor
Model
CECP84115T-5
| Brand | Bondhus |
| Model | 15749 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 13MHHM800WNH |
| Brand | MRO Supply |
| Model | FS0318-08 |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/