We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP2401T-4 is a 7.5 HP, 880 RPM three-phase severe duty motor with a NEMA 256T frame (6.25" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP2401T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,937.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256T
Frame Material
Iron
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
1350 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
347
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
8
Overall Length
24.78 in
Phase
3
Power Factor
67
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
880
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
900
Voltage
460
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| RPM | 880 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09J371Z703 |
| Frame | 256T |
| Weight | 347. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 460 |
| Poles | 08 |
| Class | STOCK |
| Type | 0960M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 788878 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0960M |
| Elec. Spec | 09WGZ703 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09J371 |
| Layout | 09LYJ371 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 08 |
| Created Date | 12/30/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/12/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP2401T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09J371Z703 | BALDOR/OZARK | 1/3/2011 | 60M 8P TEFC HOR 256T CHEM SERV SP32-6 SE |
| Nameplate No. | NP2178E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP2401T-4 |
| SPEC. | 09J371Z703 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 12. 2 |
| RPM | 880 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 67 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6309 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6. 99 Amps |
| Break-Down Torque | 118 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 3023 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 63 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 59°C |
| Locked-Rotor Torque | 92. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 73°C |
| Starting Current | 68. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 48 | 59 | 67 | 70 | 72 | 69 |
| Efficiency | 80. 4 | 86. 2 | 87. 2 | 86. 7 | 85. 3 | 83. 3 | 85. 9 |
| Speed (RPM) | 895. 1 | 890. 8 | 886. 5 | 881. 6 | 875. 6 | 868. 1 | 878 |
| Line Amperes | 7. 4 | 8. 6 | 10. 2 | 12. 2 | 14. 7 | 17. 6 | 13. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA214268 | SA 09J371Z703 | 1 EA |
| RA201479 | RA 09J371Z703 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| 09EP1118A38P | PUEP MACH, 309 BRG, PLS GRSR, RLF, EPOXY PRI | 1 EA |
| 10XN3816K24 | 3/8-16 X 1. 50 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 033 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 09EP1118A37GP6 | FREP MACH, 309 BRG. EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2178E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 09PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
EM2401T
Brand
WEG
Model
00709ET3E256T-W22
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/