We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 111330.00 1.50 HP, 1725 RPM single-phase agricultural motor with a 56HZ NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class B insulation. Rolled steel frame, ball bearings. Designed for grain stirring and other farm duty applications.
MODEL 111330.00
$488.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
17.2/8.6
Design code
L
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
79
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
TEFC
Frame
56HZ
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
J
KW
1.1
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
73
Resistance main
1.4
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
1.31
Shaft type
Single Special Extension
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 111330.00
UPC: 691720009925 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Farm Duty Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1.5 hp, 115/208 to 230 VAC, 17.2/8.8 to 8.6 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56HZ Frame, 0.88 in Dia x 1.31 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 4.48 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.39 in L
Features:
- High torque designs
- Rugged 205 bearing and shaft end
- Vertical shaft up design with drain hole
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.39 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 17.2/8.8 to 8.6 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HZ |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 4.48 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 1.31 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Farm Duty Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 227315
Motors
I built scissor sharpening Machine. I have used your motors for over 10 years. the motor I used is now obsolete. is their someone there can give some information about the leeson motors.
Read moreBrand
Baldor
Model
GSL3509M
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | BJ5S050803 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 180X200X14VTC-BX |
| Brand | Wichita Clutch |
| Model | 30106786 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8300025.00 |
SKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 227315
Motors
I built scissor sharpening Machine. I have used your motors for over 10 years. the motor I used is now obsolete. is their someone there can give some information about the leeson motors.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/