We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 120102.00 2 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with 145TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. UL and CSA listed.
MODEL 120102.00
$686.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
20.0/10.0
Design code
L
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
73
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
J
KW
1.5
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
87
Resistance main
0.92
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 120102.00
UPC: 691720015063 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 2 hp, 115/208 to 230 VAC, 20/11.4 to 10 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 3 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.92 in L
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.92 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 20/11.4 to 10 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145TC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3515T
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1MB21211CA313AG3 |
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/