We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEWDM3555T is a 2 HP, 3490 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food and beverage, pharmaceutical, and sanitary processing applications, this motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and a corrosion-resistant, paint-free white finish. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with F1 (foot mounted, standard conduit box) mounting.
MODEL CEWDM3555T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,394.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
45
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3490 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35TT936M774G1 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3526M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783411 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3526M |
| Elec. Spec | 35WGM774 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35TT936 |
| Layout | 35LYTT936 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 7/15/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/26/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3555T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35TT936M774G1 | BALDOR/WESTVILLE | 7/20/2010 | 26M 2P TEFC HOR 145TC S. P. #9 (HOSE DOWN | |
| 35TT936M774G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/20/2010 | 26M 2P TEFC HOR 145TC S. P. #9 (HOSE DOWN | |
| 35T936S811G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35T936S811G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/8/2003 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S595S811G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/20/2002 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35H755S811G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/2/2001 | 32M 2P TEFC HOR 145TC S. P. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3555T |
| SPEC. | 35TT936M774G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 3-5/2. 5 |
| RPM | 3490 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 98 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 912 Amps |
| Break-Down Torque | 14. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 9119 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 33 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 11. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 52°C |
| Starting Current | 25. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 75 | 84 | 88 | 90 | 91 | 89 |
| Efficiency | 74. 3 | 83. 5 | 85. 9 | 86. 4 | 85. 9 | 84. 8 | 86. 1 |
| Speed (RPM) | 3571. 7 | 3546. 5 | 3520. 2 | 3492. 1 | 3460. 7 | 3425. 5 | 3473 |
| Line Amperes | 1. 1 | 1. 47 | 1. 93 | 2. 44 | 3 | 3. 61 | 2. 78 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200160 | SA 35TT936M774G1 | 1 EA |
| RA187479 | RA 35TT936M774G1 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3010A01W | 35 CB. 75 NPT @ 6: 00, WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1039 | 05 MOLDED GASKET W/LIP, 1. 12 LEAD HOLE, | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M04MW | FREP TEFC, 'O' DRILLS, NO GRSR, MACH. WHITE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A48MW | SPL FACE MTD EP - 205 BRG - W/SEAL FOR W | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B49SP | SEAL 0. 938 X 1. 624 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 12XN1032S20 | 10-32 X 1-1/4 HEX M. S., STAINLESS STEEL | 2 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 35CB4522 | 35 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 35GS1030A02 | 35 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HW1003S08 | WASHER, #8 EX TH LK, SS | 4 EA |
| HW4600B39SP | SEAL 0. 550 X. 790 X. 180 FACE SEALING | 1 EA |
| HW4600B46SP | SEAL 0. 875 X 1. 420 X 0. 240 FACE SEALING | 1 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| MG1025W01 | PAINT- 781-01 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 017 GA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3100S11 | THRUBOLT - 10-32 X 8. 500 W | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB1172A01 | CUSTOM MTR CARTON LABEL LASER PRINTER | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM3555T
Brand
Baldor
Model
CEWDM3546T
Brand
Baldor
Model
CEWDM23994T
Brand
Baldor
Model
CEWDM3555
Brand
Baldor
Model
CEWDBM3554T
| Brand | Dixon |
| Model | NAPRAVGFT250-75 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/