We never sell your data to third parties
Leeson 191569.00 2 HP, 1750 RPM three-phase washdown duty motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame, Class F insulation, and sealed components for food processing and sanitary environments. UL and CSA listed.
MODEL 191569.00
$1,630.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
5.8-5.4/2.7
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
86.5
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Rated
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
10.16
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
1.5
Length
16.77
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
80
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.06
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1750
Starting method
Line Or Inverter
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
11.7
Regal Beloit Leeson&Reg; 191569.00
UPC: 691720104095 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard Washdown Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Washdown Duty Motors, 2 hp, 208 to 230/460 V, 5.8 to 5.4/2.7 A, 60/50 Hz, 3 ph, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled, 56C Frame, 0.625 in Dia x 2.06 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Round Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 13.77 in L
Features:
- Paint-free exterior
- Stainless steel output shafts
- Repositional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- Inverter duty IRIS insulation system
- Laser etched full fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 13.77 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 V |
| Amperage Rating | 5.8 to 5.4/2.7 A |
| Mounting Type | Round |
| Frequency Rating | 60/50 Hz |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 0.625 in Dia x 2.06 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
Packaging:
| Length | 16.77 in |
|---|---|
| Width | 11.7 in |
| Height | 10.16 in |
Certifications/Standards:
BISSC Certified | CE Certified | CSA Certified | UL Recognized
Limited
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreBrand
Leeson
Model
191570.00
Brand
Leeson
Model
119499.00
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | 80BTL18 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 7096BR |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BS-16-R200 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 14PRF-R250 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0140.102X40 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BV2GG-150CC-A |
| Brand | Toshiba |
| Model | Y754SDJC41M-P |
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/