We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CESSWDM41906T is a 20 HP, 3525 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 256TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food, beverage, and pharmaceutical processing applications, this motor features a corrosion-resistant, paint-free white finish, encapsulated windings, and a 1.15 service factor. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and is part of Baldor's Super-E premium efficiency line.
MODEL CESSWDM41906T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,970.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
312
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
24.67 in
Phase
3
Power Factor
93
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 3525 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39E119X632G1 |
| Frame | 256TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3960M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | Q |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3960M |
| Elec. Spec | 39WGX632 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39E119 |
| Layout | 39LYE119 |
| Frame | 256TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 3/18/2008 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM41906T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39E119X632G1 | BALDOR/OZARK | 7/2/2008 | 48M 2P TEFC HOR 256TC S. P. #009-009 SE |
| Nameplate No. | NP1953D01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM41906T |
| SPEC. | 39E119X632G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 43/21. 5 |
| RPM | 3525 |
| FRAME | 256TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 93 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 75 Amps |
| Break-Down Torque | 114 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 437 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 35. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 51 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 97°C |
| Starting Current | 152 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 71 | 88 | 92 | 93 | 93 | 92 | 93 |
| Efficiency | 91 | 93. 5 | 93. 3 | 92. 5 | 91. 2 | 89. 7 | 91. 7 |
| Speed (RPM) | 3581 | 3562 | 3541 | 3519 | 3492 | 3465 | 3503 |
| Line Amperes | 6. 84 | 11. 2 | 16. 2 | 21. 5 | 27. 6 | 33. 8 | 25. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA169225 | SA 39E119X632G1 | 1 EA |
| RA157501 | RA 39E119X632G1 | 1 EA |
| 09FN3001C01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP1901A01 | S. S. FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4606A16 | PROTECH/SEAL (WDE-1575-2125-BG38) | 1 EA |
| 39EP1903A01 | S. S. C-FACE PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HW4606A15 | PROTECH/SEAL (WDE-1688-2250-BG37) | 1 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 8 EA |
| 09FH4014A01 | 304 S. S. FAN COVER & GRILL W/#4 FINISH | 1 EA |
| 10XN2520S08 | SCREW, 1/4-20 X 1/2 HHCS SS | 3 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 3 EA |
| 09CB1505A01 | S. S. LIPPED KOBX LID | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118S12 | 5/16-18 X 3/4 HEX HEAD CAP, STAINLESS ST | 2 EA |
| HW1001S31 | WASHER, 5/16 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HW2502G25 | #303 SS, SQ KEY 3/8 X 2. 880 | 1 EA |
| MJ5002A02 | NON-CORROSIVE SILICONE, DOW 748, 10. 3 OZ | 0. 031 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HA3154S06 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 16. 875 SS | 4 EA |
| HW2500S25 | USA#1008-WOODRUFF KEY#B STAINLESS: | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/