We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 108048.00 is a 0.75 HP, 1800 RPM DC motor with a 56C NEMA frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 12V DC at 60 Hz. This low voltage motor is designed for DC power applications. Manufactured by Regal Rexnord under the LEESON brand.
MODEL 108048.00
$629.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
58
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
79.9
Enclosure
TEFC
Frame
S56C
Frame Length
5.97
Height
10.88
HP
0.75
Insulation Class
F
KW
0.56
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.06
Speed [Max]
1800
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
12
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 108048.00
UPC: 691720006726 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON DC Motor, 4-Pole Continuous Duty Low Voltage, Special Features: Permanent Magnet DC Motors, 0.56 kW, 12 VDC, 58 A, 1800 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), S56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 26.3 in-lb, Bolt-On/C-Face Foot/Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 13.32 in L x 6.5 in W x 7.17 in H
Features:
- Oversized brushes for long life
- External access to brushes allows for easy replacement further prolonging motor life
- Heavy duty, stamped steel and bolt on base
- NEMA c-face mounting flange at no additional cost
- High strength rolled steel frame
- High starting torque for heavy load applications
- Linear speed torque characteristics throughout the speed range
- Capable of dynamic braking
- Simple two lead connection
- For battery, solar powered or generator supplied low voltage applications
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.32 in L x 6.5 in W x 7.17 in H |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Amperage Rating | 58 A |
| Power Rating | 0.56 kW |
| Mounting Type | Bolt-On/C-Face Foot/Rigid Base |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | S56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Torque Rating | 26.3 in-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Permanent Magnet DC Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreBrand
Leeson
Model
108052.00
Brand
Baldor
Model
CDP3440-V24
Brand
Baldor
Model
CDP3440-V12
Brand
Leeson
Model
109300.00
| Brand | Linn Gear |
| Model | SC1250 |
| Brand | Coilhose |
| Model | PU316-15A-R |
| Brand | E-T-A |
| Model | 2210-S211-P1T1-Z141-1.5A |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KF-55 XPO |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | SBTRS206EKG5 |
SKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/