We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 103413.00 0.50 HP, 1725 RPM three-phase washdown duty motor with S56C NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.0 service factor. Stainless steel frame, sealed construction resists moisture and corrosion. UL and CSA listed, Class F insulation.
MODEL 103413.00
$1,034.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.8/0.90
Design code
B
Drive End Bearing Size
6204
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
76
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TENV
Frame
S56C
Frame Length
6.75
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
69
KVA code
K
KW
0.37
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6204
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
74
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 103413.00
UPC: 691720000267 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard Extreme Duck AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, 0.5 hp, 208 to 230/460 VAC, 1.9 to 1.8/0.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), S56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 24 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 6.07 in Dia x 11.49 in L
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- End shields are O-ring sealed to the frame
- Double sealed bearings are pre-lubricated with moisture resistant high temperature grease for long life
- Interior coatings applied to rotor and stator protect against corrosion and ease to clean construction
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft end bell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Washguard efficiencies meet EPAct mandates for non exempt motors when tested without shaft seals
- Exclusive IRIS inverter duty insulation system provides extra protection and long life and especially in inverter-driven applications
- IP69K enclosure protection
- Q-Car rotor cartridge for quick access color coded leads and full fact nameplate is laser etched on the motor frame
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 6.07 in Dia x 11.49 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 1.9 to 1.8/0.9 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | S56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 24 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
Warranty:
1 Year
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/