We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90145 75101313 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101313
This vendor has a minimum order quantity of 226. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (48 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(48 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 226
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
145
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
2.55 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
2.756 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90145
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 2.55 in Inside Dia, 2.756 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 145, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 145 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2.55 in |
| Outside Diameter | 2.756 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 836-C2E |
| Brand | Grundfos |
| Model | 91122103 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IN560MS1 |
| Brand | Bando |
| Model | B92 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | HYD.NUT80.SEAL |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1336003000 |
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | 207-2-2.0000 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 404L14 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/