We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik S70260 75101795 Silicone 70 O-Rings
MODEL 75101795
This vendor has a minimum order quantity of 27. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (6 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$1.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(6 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 27
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Red
Cross section
0.139 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
260
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
6.484 in
Material
Silicone Rubber
O.D.
6.762 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik S70260
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 6.484 in Inside Dia, 6.762 in Outside Dia, Cross Section: 0.139 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 260, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Silicone Rubber, Red, Import
Features:
- Good chemical stability in water (up to 100 deg C), aliphatic engine and transmission oils, animal and plant based oils and greases
- Not resistant to fuels, aromatic mineral oils, water vapor (short periods up to a maximum of 120 deg C are possible), silicone oils and greases, along with acids and alkaline compounds
Specs:
| Dash Number | 260 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 6.484 in |
| Outside Diameter | 6.762 in |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Red |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6914 |
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | 407-6-32 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02157187UL |
| Brand | Pramet |
| Model | 6788573 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | M1505-2 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1377001400 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5972775 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C42076 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/