We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V75265 75102187 FKM 75 O-Rings
MODEL 75102187
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$6.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.139 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
265
Domestic/Import
Import
Durometer
75 Shore A
I.D.
7.734 in
Material
FKM
O.D.
8.012 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V75265
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 7.734 in Inside Dia, 8.012 in Outside Dia, Cross Section: 0.139 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 265, 75 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Dash Number | 265 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 75 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 7.734 in |
| Outside Diameter | 8.012 in |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
ASTM D1418 | AS 568B | BS 1806 | JIS 2401
| Brand | LS Electric |
| Model | 1316101300 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | TRE-3 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL1223PLC |
| Brand | TB Woods |
| Model | SVS84B3178 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | VM-C-12 |
| Brand | Goulds |
| Model | 1DW51F4EA |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IM2KA15TI |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/