We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V75467 75102361 FKM 75 O-Rings
MODEL 75102361
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$31.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
467
Domestic/Import
Import
Durometer
75 Shore A
I.D.
18.955 in
Material
FKM
O.D.
19.505 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V75467
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 18.955 in Inside Dia, 19.505 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 467, 75 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Dash Number | 467 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 75 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 18.955 in |
| Outside Diameter | 19.505 in |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
ASTM D1418 | AS 568B | BS 1806 | JIS 2401
| Brand | Vernon Devices |
| Model | CCH-CCM2025 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | R1-2.13/16 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | L1048 |
| Brand | Drillco |
| Model | 7DX124DC |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-PE22SS |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 13383644251 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 13383636375 |
| Brand | IKO Bearing |
| Model | ST203245 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/