We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik A42-170X185X10 is a polyurethane rod wiper seal designed to exclude contaminants from hydraulic cylinders. It features a D-style profile with 92 durometer hardness. Dimensions: 170mm inner (rod) diameter, 185mm outer diameter, 10mm height. Temperature range: -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Suitable for hydraulic and pneumatic cylinder applications.
MODEL 67192830
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$22.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Blue
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
16 mm
I.D.
170 mm
Material
Polyurethane
O.D.
185 mm
Series
AE42
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
D-Style/Single-Acting
Width
10.2 mm
Dichtomatik Dichtomatik A42-170X185X10
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, D-Style/Single-Acting, Series: AE42, 170 mm ID, 185 mm OD, 90 Durometer, 10.2 mm Width, 16 mm Height, -40 to 100 deg C, Polyurethane, Blue, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- The wiper is installed in a semi-closed axial groove
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 170 mm |
| Outside Diameter | 185 mm |
| Height | 16 mm |
| Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Width | 10.2 mm |
| Type | D-Style/Single-Acting |
| Series | AE42 |
Certifications/Standards:
DIN EN ISO 9001:2000 Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | L04QR8510M |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NA-6905 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-587309 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 190S-ANDJ2-CB25C |
| Brand | Reelcraft |
| Model | CA32112 L |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/