The Dichtomatik AD60-90X98.8X6 is a PTFE/NBR O-ring energized double wiper for hydraulic cylinder applications. It features a 40 percent bronze-filled PTFE wiper lip with an NBR 70 Shore A O-ring energizer. Dimensions: 90mm rod diameter, 98.8mm housing OD, 6mm height. Temperature range: -100°F to +500°F (-73°C to +260°C). Suitable for contaminant exclusion in hydraulic and pneumatic systems.
MODEL 67082887
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
90 mm
Material
PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
O.D.
98.8 mm
Series
AD60
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
6 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD60-90X98.8X6
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD60, 90 mm ID, 98.8 mm OD, 70 Durometer, 6 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring, Light Green, Import
Features:
Specs:
Durometer70
Temperature Rating-30 to 110 deg C
Domestic/ImportImport
Inside Diameter90 mm
Outside Diameter98.8 mm
MaterialPTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
ColorLight Green
Width6 mm